نوبت دهی تلفنی

نوبت دهی تلفنی

به منظور رزرو نوبت تلفنی با شماره 75926 داخلی 2 تماس بگیرید

جولای 16, 2024 16:43

ديدار خبرگزاري ايرنا با مسئولين بيمارستان روانپزشكي صدر

تهران- ایرنا- مدیر بیمارستان روانپزشکی صدر گفت: بیشتر افراد تصور می‌کنند حادثه تلخ برای جانباز اعصاب و روان یادآوری می‌شود در صورتی که اینگونه نیست فرد آن واقعه را با جزئیات و به همان وضوح روز اول دوباره تجربه می‌کند.

بیمارستان روانپزشکی صدر، واقع در تهران به جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های آنان در بخش اعصاب و روان از سراسر کشور خدمات ارائه می‌دهد، گروه ایثار و شهادت ایرنا در دیداری که از این مرکز داشت، با مسوولان و کادر درمان آن گفت وگو کرد. 

علی اکبر میرابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت ایرنا، ابراز کرد: کار با جانبازان اعصاب و روان حس و حال قشنگی دارد چراکه با محجوب‌ترین و مهجورترین افراد در ارتباط هستیم. آنها عزیزترین قشر جامعه‌اند چراکه با وجود مشکلات بسیار متوکل و شاکر خدا هستند. باید به جانبازان اعصاب و روان بیشتر توجه شود چراکه وقتی مشاعر آدم دچار مشکل می‌شود شاید فرد نتواند منطقی‌ترین نیاز خود را مطالبه کند بنابراین نیاز به قیم قوی برای احقاق حقوق خود در جامعه دارد.

جانبازان اعصاب و روان با اختلال پس از حادثه مواجه‌اند 

مدیر بیمارستان روانپزشکی صدر ادامه داد: جانبازان اعصاب و روان با اختلال اضطراب پس از سانحه مواجه‌اند، ممکن است آنها با دیدن یک صحنه ناگوار، حادثه قبلی با جزئیات همراه رنگ و بو دوباره برای آنها تداعی و این اختلال در وجود آنها شعله‌ور شود.

میرابی افزود: ممکن است یک جانباز اعصاب و روان در مواجهه با یک چفیه، صدای مارش یا رفتن به محل یک حادثه، تجربه تلخ قبلی برای او تکرار و دچار اختلال اضطراب پس از سانحه یا پی تی اس دی (PTSD) شود. زمانی که فرد دچار این اختلال می‌شود حالت چهره او نیز تغییر می‌کند.

وی با بیان اینکه هر فردی یک آستانه تحمل دارد که در مواجهه با حوادث ناگوار می‌شکند و یکسری تغییرات در مغز او ایجاد می‌شود، ادامه داد: بیشتر افراد تصور می‌کنند در این اختلال حادثه تلخ برای فرد یادآوری می‌شود در صورتی که اینگونه نیست فرد آن واقعه را با جزئیات و به همان وضوح روز اول دوباره تجربه می‌کند.

اختلال اضطراب پس از سانحه 

مدیر بیمارستان روانپزشکی صدر توضیح داد: قبل از اختلال اضطراب پس از سانحه یا پی تی اس دی (PTSD) حال فرد مساعد است اما در مواجهه با چند سانحه نظیر سیل، جنگ، تصادف و تجاوز که فرد با صحنه‌های دهشتناک مواجه شده آن اتفاق در ناخودآگاه او حک می شود پس از اینکه آن تجربه مجدد برای آن فرد تکرار شود وی با این اختلال مواجه خواهد شد.

میرابی، علاوه بر استفاده از دارو، روان درمانی نظیر آموزش آرامیدگی، خود کنترلی، مدیریت تفکر، مواجهه سازی و بعد ریکلس کردن را از راه های درمان اختلال پس از سانحه برشمرد.

تهران- ایرنا- در میان جانبازان، ایثارگران بخش اعصاب و روان، گروه خاص‌تری هستند که در جامعه و حتی با خانواده هایشان، دچار چالش‌های جدی‌اند که وضعیت زندگی را برای آنها پیچیده و دشوارتر کرده، رسیدگی به این مسائل از دغدغه‌های یک مددکار است.

 

بیمارستان روانپزشکی صدر، پذیرای جانبازان و ایثارگران در بخش اعصاب و روان است. این مرکز که در شهر تهران واقع است، از سراسر کشور به خانواده های ایثارگران نیز خدمات می دهد. گروه ایثار و شهادت ایرنا در دیداری که از این مرکز داشت، با مسوولان و کادر درمان آن گفت وگو کرد. 

مددکار بیمارستان روانپزشکی جانبازان صدر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با توجه به تجربه همکاری ۱۵ ساله‌ای که با جانبازان و خانواده آنان دارم به صراحت می‌توانم بگویم که مشکلات این دسته از جانبازان با گذشت زمان نسبت به خانواده شهدا و شاهد بیشتر می‌شود چراکه خانواده شهدا با مباحثی مانند ازدواج مجدد همسران شهدا، ادامه تحصیل و اشتغال فرزندان مواجه اند و امروزه مسائل آنها به نقطه پایدار رسیده و جانبازان قطع نخاء بیش از ۳۰ سال در آسایشگاه به سر می‌برند و خانواده ها زیاد درگیر آنان نیستند ولی جانبازان اعصاب و روان مقطعی به بیمارستان مراجعه می‌کنند و باید دوباره به خانه بازگردند و مشکلات آنها با خانواده همچنان ادامه دارد، برخی از خانواده‌ها حاضر نیستند جانبازان را بپذیرند چراکه آستانه تحمل آنها به پایان رسیده است.

طیبه محمدی با بیان اینکه بیشتر جانبازانی که به این بیمارستان مراجعه می‌کنند از یک معیشت خیلی مختصر برخوردارند و به شدت با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند این درحالیست که فرزندان آنان در آستانه ازدواج قرار دارند، یادآور شد: واحد مددکاری بیمارستان علاوه بر کمک به جانبازان باید پیگر مسائل مالی آنها باشد، به دلیل اینکه بیمارستان بودجه‌ای ندارد که به طور مستقیم به آنها کمک کند.

وی افزود: مددکاران از خیران و نهادهای مختلف برای جانبازان درخواست کمک می‌کنند اما کمک‌های خیران در این زمینه مختصر و تنها باعث کاهش بخشی کمی از مشکلات معیشتی آنان می‌شود.

 

جانبازان اعصاب و روان بسیار مظلوم واقعه شده اند

جانبازان بخصوص جانبازان اعصاب و روان که اوایل پیروزی دفاع مقدس برای اخذ درصد جانبازی اقدام نکردند و یا مدارک آنها معتبر نبوده از درصد جانبازی بسیار پایینی برخوردار شدند، آنها با گذشت زمان، بالا رفتن سن و مصرف داروهای اعصاب و روان دچار عدم کارایی شده اند و قادر به کار برای تامین مخارج زندگی نیستند

مددکار بیمارستان روانپزشکی جانبازان صدر گفت: بیشتر خانواده جانبازان اعصاب و روان قادر به پذیرش آنها نیستند و درخواست آسایشگاه دارند این در حالیست که جانبازان با این موضوع به شدت مخالفت هستند.

محمدی افزود: جانبازان بخصوص جانبازان اعصاب و روان که اوایل پیروزی دفاع مقدس برای اخذ درصد جانبازی اقدام نکردند و یا مدارک آنها معتبر نبوده از درصد جانبازی بسیار پایینی برخوردار شدند، آنها با گذشت زمان، بالا رفتن سن و مصرف داروهای اعصاب و روان دچار عدم کارایی شده اند و قادر به کار برای تامین مخارج زندگی نیستند.

وی ادامه داد: آسایشگاه‌ها شرایط خاص خود را دارد ما نمی‌توانیم بگوئیم جانباز اعصاب و روان به فلان مرکز مراجعه کند، برای رفتن جانبازان به آسایشگاه‌ها باید مراحل اداری و رایزنی صورت بگیرد.

این مددکار بیمارستان روانپزشکی جانبازان صدر که دارای  ۲۸ سال سابقه کار در بنیاد شهید و این بیمارستان است و سال‌ها شاهد مشکلات و پیر شدن جانبازان بوده می‌گوید: کار مددکار در بیمارستان فراتر از بحث مالی است جانبازان اعصاب و روان بسیار مظلوم واقعه شدند، بعد از سال‌ها سختی کشیدن حتی خانواده‌هایشان آنها را به عنوان یک بیمار نپذیرفته اند و به مشکل آنان به چشم یک اختلال شخصیتی نگاه می‌کنند.

 

محمدی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات جانبازان اعصاب و روان بخصوص آنانی که زیر ۲۵ درصد جانبازی دارند هزینه‌های دندانپزشکی است و ما در حال رایزنی برای حل این مشکل هستیم. 

 

فرزندان جانبازان هم بعضا به دلیل مشکلات اعصاب بستری می‌شوند

مددکار بیمارستان روانپزشکی جانبازان صدر گفت: بسیاری از فرزندان جانبازان اعصاب و روان به دلیل کتک‌ها و برخوردهای نامناسب پدران، دچار مشکلات روحی و روانی شده و در این بیمارستان بستری می شوند.

وقتی ما می‌بینیم خانواده‌ای قبول می‌کند بیمار خود را به خانه بازگرداند بسیار خرسند می‌شویم و برای ادامه کار انگیزه پیدا می‌کنیم

محمدی افزود: اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) زمان جنگ تا آخر عمر با جانبازان اعصاب و روان همراه است زمانی که خانواده‌ها آنها را به بیمارستان می‌آورند به مددکاران می‌گویند که به هیچ عنوان حاضر نیستند آنان را به خانه باز گردانند و با آنها زندگی کنند. 

وی خاطرنشان کرد: افرادی از بیمارستان در حال ترخیص هستند که خانواده‌ها حاضر نیستند آنها را بپذیرند و در این خصوص با  خانواده‌های آنها به کرات صحبت می‌کنیم.

 

محمدی با بیان اینکه جانباز ۲۰ روز در بیمارستان می‌ماند و با استفاده از دارو و روان‌درمانی به وضعیت پایدار می‌رسد، توضیح داد: پس از درمان حال بیمار خیلی بهتر می‌شود و دیگر همانند روز اول نیست خانواده‌ها باید آنها را بپذیرند، وقتی ما می‌بینیم خانواده‌ای قبول می‌کند بیمار خود را به خانه بازگرداند بسیار خرسند می‌شویم و برای ادامه کار انگیزه پیدا می‌کنیم.

 

خاطرات قشنگی در حرفه ما وجود ندارد

در اثر تکرار کار و دست و پنجه نرم کردن با این نوع از مشکلات پذیرش مسائل جانبازان اعصاب و روان برای ما کمی راحت تر می شود وگرنه خاطرات قشنگی در حرفه ما وجود ندارد

مددکار بیمارستان روانپزشکی جانبازان صدر بیان کرد: وقتی فردی شغل مددکاری را انتخاب می‌کند با آگاهی پذیرفته که درگیر مشکلات زندگی دیگران شود، هر روز صبح باید مانند یک ظرف خالی به سرکار بیاید و با افکاری مملو از مشکلات و خاطرات جانبازان به خانه بازگردد.

وی تاکید کرد: در اثر تکرار کار و دست و پنجه نرم کردن با این نوع از مشکلات پذیرش مسائل جانبازان اعصاب و روان برای ما کمی راحت تر می شود وگرنه خاطرات قشنگی در حرفه ما وجود ندارد. 

 

محمدی در پاسخ به این پرسش که چه چیزی باعث شده با این همه سختی در این فضا بمانید و به کار ادامه دهید نیز گفت: برخی اوقات علاوه بر لحاظ روحی از لحاظ جسمی دچار مشکل می‌شوم و می خواهم چند روز بر سر کار نیایم اما امکان مرخصی برای ما وجود ندارد، جدا از اجر معنوی، بنده بحث ارزشی و اینکه این افراد در جامعه مظلوم واقعه شدند را در نظر می‌گیرم، شاید برخی ها فکر کنند این افراد در رفاه کامل به سر می‌برند در صورتی که اصلا چنین چیزی وجود ندارد.

 

تهران-ایرنا-جانبازان اعصاب و روان که در جبهه‌های جنگ دچار اختلال پس از سانحه شدند، ممکن است با دیدن یک صحنه یا شنیدن یک صدا، بیماری‌شان عود کند و دوباره همان حادثه ناگوار را با جزئیات همراه با بو و رنگ تجربه کنند.

 

بیمارستان روانپزشکی صدر، واقع در تهران به جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های آنان در بخش اعصاب و روان از سراسر کشور خدمات ارائه می‌دهد، گروه ایثار و شهادت ایرنا در دیداری که از این مرکز داشت، با مسوولان و کادر درمان آن گفت وگو کرد. 

یک روانشناس بالینی بیمارستان روانپزشکی جانبازان صدر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: یکی از جانبازان اعصاب و روان  برای من نقل می‌کرد زمانی که از کنار طباخی رد می‌شود با بوی گز کله پاچه یاد زمانی می‌افتد که خمپاره می‌زدند و دوستان وی جلوی دیدگانش می‌سوختند و بوی آن هنوز در مشام اش است.

فرناز مخلصی با بیان اینکه با کوچکترین صحنه‌ای ممکن است اختلال اضطراب پس از حادثه جانبازان اعصاب و روان عود کند، افزود: آنها با دیدن برخی صحنه‌ها که برای ما بسیار عادی است به دلیل شدت اضطراب بیهوش می‌شوند یا افت عملکرد پیدا کنند.

خاطرات جانبازان از جبهه غیرقابل تصور و ارزشمند است 

این روانشناس بالینی بیمارستان روانپزشکی جانبازان صدر گفت: برخی از  خاطرات جانبازان که این همه سختی را برای حفظ وطن تحمل کردند برای ما غیرقابل تصور، بسیار دردناک و ارزشمند است.

مخلصی افزود: سال‌های اول با کوچکترین خاطره‌ای که جانبازان اعصاب و روان از جبهه برای ما بازگو می‌کردند از لحاظ روحی و ر وانی به هم می‌ریختیم اما حساسیت ما نسبت به قبل در مواجه با مسائل کمتر شده، کار کردن در این فضا بسیار سخت است اما به خاطر جانبازان و خانواده‌های آنان در اینجا مانده‌ایم.

وی با بیان اینکه جانبازان اعصاب و روان در خصوص میزان درصد جانبازی مشکل دارند، بیمارستان هایی که آنها در آن بستری بودند بر اثر انفجار از بین رفته و مدارک سوخته است، ادامه داد: جانبازان زمانی که به جبهه اعزام شدند، نمی‌دانستند چند سال بعد جانباز می‌شوند و برای اخذ درصد باید مدارک ارائه دهند. 

مخلصی با تاکید بر اینکه مظلوم‌ترین قشر جامعه جانبازان اعصاب و روان هستند چراکه جسم آنها سالم است و همه ظاهر را می بینند و از سوی افراد حتی خانواده هایشان درک نمی‌ شوند، اضافه کرد: همین که این جانبازان با این اختلال خود را سرپا نگهه داشته اند، کار بزرگی است.

 

واحد کاردرمانی بیمارستان 

همچنین کاردرمانگر بیمارستان روانپزشکی جانبازان صدر گفت: بیماران اعصاب و روان که در بیمارستان حال خوبی ندارند را با خود به واحد کاردرمانی می آوریم و با توجه به شرایط جسمی و روحیشان فعالیت هایی را به آنها پیشنهاد می دهیم.

حوا رمضانی با بیان اینکه پس از بررسی وضعیت روانی بیماران اعصاب و روان به آنها پیشنهاد می‌دهیم چه فعالیت‌هایی  را انجام دهند، افزود: جانبازان در این واحد فعالیت‌های ورزشی، هنری، فکری شامل رقابتی یا انفرادی انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: جانبازان اعصاب و روان از ۸ صبح تا ۱۵ بعدازظهر با توجه به شرایط روحی و جسمی که دارند می توانند برای انجام فعالیت های ورزشی یا هنری به این واحد مراجعه کنند.

 

رمضانی خاطرنشان کرد: یک دستگاه کیبورد هم در این مکان وجود دارد که هر فردی که تمایل داشت می‌تواند از آن استفاده کند.

 

تهران- ایرنا- فرهنگ رفتار با جانبازان و ایثارگران به ویژه آنانی که در بخش اعصاب و روان، مراقبت و درمان می‌شوند، نیازمند بازنگری در جامعه است. این موضوع، یکی از دغدغه‌های رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر است.

بیمارستان روانپزشکی صدر، پذیرای جانبازان و ایثارگران در بخش اعصاب و روان است. این مرکز که در شهر تهران واقع است، از سراسر کشور به خانواده های ایثارگران نیز خدمات می دهد. گروه ایثار و شهادت ایرنا در دیداری که از این مرکز داشت، با مسوولان و کادر درمان آن گفت وگو کرد. 

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر به خبرنگار ایرنا گفت: جانبازان با بالا رفتن سن دچار بیماری‌هایی جسمی حاد نظیر قلبی و دیابت شده اند. زمانی که می‌خواهیم بیماران را به دیگر مراکز اعزام کنیم با توجه به انگی که در جامعه به بیماران اعصاب و روان زده شده است بیمارستان‌های عمومی به سختی آنان را می‌پذیرند. 

ندا ضیاء افزود: زمانی که جانبازان اعصاب و روان دچار سکته قلبی یا مغزی می‌شوند علائم بیماری روانی آنها فروکش می‌کند و دیگر توان تکان خوردن ندارد چه برسد به اینکه بخواهد به کسی آسیب وارد کنند.

وی ادامه داد: برای اعزام جانبازان به بیمارستان‌های معین محدودیت وجود دارد، اگر از سوی متولیان امر بخشنامه‌ای در خصوص پذیرش جانبازان اعصاب و روان به بیمارستان‌های عمومی ابلاغ شود مشکل عدیده ما در این زمینه حل می‌شود.

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر یکی دیگر از مشکلات جانبازان اعصاب و روان را کمیسیون و در نظر گرفتن میزان درصد جانبازی برای آنها عنوان و تاکید کرد: چون به بیشتر این افراد زیر ۲۵ درصد جانبازی تعلق گرفته و حقوق بگیر نیستند با مشکل زیاد معیشتی مواجه اند، مسئولان باید در این زمینه تدابیری بیاندیشند.

دکتر ضیاء ادامه داد: اقداماتی در زمینه‌های مختلف نظیر حق معیشت جانبازان انجام شده اما بخشنامه‌ها در این راستا باید با توجه به شرایط روز تغییر کند.

لزوم بازنگری دستورالعمل بنیاد شهید در زمینه پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر گفت: دندان‌های بیماران اعصاب و روان به دلیل استفاده از سیگار به خاطر جنبه درمانی و داروهای اعصاب خراب شده این در حالیست که هزینه‌های دندانپزشکی بالاست و بنیاد شهید طبق دستورالعمل فقط هزینه‌های دندانپزشکی جانبازان بالای ۲۵ درصد را تقبل می‌کند.

ضیاء تاکید کرد: می‌طلبد دستورالعمل‌های بنیاد شهید در خصوص دندانپزشکی بازنگری و هزینه‌های درمانی در این زمینه به تمام جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های آنان پرداخت شود یا هزینه ها تا حد زیادی زیر پوشش بیمه‌های تکمیلی قرار گیرد.

نحوه پرداخت هزینه‌های درمان 

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر بیان کرد: از چند سال قبل بنیاد شهید همه جانبازان و خانوادهایشان را حتی آنهایی که از درصد جانبازی پایینی برخوردار بودند، تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار داد، به همین دلیل افرادی که تحت پوشش بیمه قرار دارند برای بستری در بیمارستان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

دکتر ضیاء اضافه کرد: برخی از جانبازان یا فرزندان شهدا نیز تحت پوشش بیمه قرار ندارند، پس از  مراجعه به بیمارستان با بنیاد شهید برای تقبل هزینه بستری آنان مکاتبه می‌کنیم.

۵۰ درصد از بستری‌های بیمارستان صدر جانبازان زیر ۲۵ درصد هستند 

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد از بستری‌های این بیمارستان جانبازان زیر ۲۵ درصد هستند، گفت: رسالت کادر درمان بیمارستان ارائه خدمات تخصصی با بالاترین کیفیت در چهارچوب قوانین و مقررات و استانداردهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ایثارگران و عموم جامعه با حفظ کرامت انسانی و منشور حقوق بیمار است.

ارائه خدمات به ۱۰ هزار بیمار در بیمارستان صدر 

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر با بیان اینکه بیمارستان روانپزشکی صدر از سال۱۳۷۷ پس از بسته شدن بیمارستان نورافشار بازگشایی شد و بیماران اعصاب و روان از آنجا به این مکان منتقل شدند، بیان کرد: این بیمارستان دارای ۴۰ تخت مصوب بستری و چهار تخت ارژانس است و تیم درمان در بخش‌های تخصصی روانپزشکی، روانشناسی، کاردرمانی، پرستاری و مددکاری به جانبازان خدمات ارائه می‌دهند.

دکتر ضیاء با بیان اینکه در این بیمارستان با ضریب اشغال بالای ۹۰ درصد فعالیت می‌کنیم، گفت: در بیمارستان صدر سالانه به هشت تا ۱۰ هزار بیمار خدمات روانپزشکی، قلبی و عروقی، داخلی و نورولوژی ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه واحدهای پاراکلینک شامل شک درمانی، نوار مغز و داروخانه از دیگر بخش‌های این بیمارستان است، خاطرنشان کرد: بیشتر جانبازان اعصاب و روان و خانواده شهدا برای درمان به بیمارستان روانپزشکی صدر مراجعه می‌کنند.

ضیاء با بیان اینکه در این بیمارستان تخت فقط برای بستری مردان وجود دارد، ادامه داد: در اینجا بیماران فوق حاد در نهایت می‌توانند یکماه بستری شوند، اما در بیمارستان‌های نیایش و میلاد شهریار بیماران اعصاب و روان را در زمان بیشتری می‌توانند بستری کنند.

استفاده از سختی کار برای بازنشستگی کادر درمان 

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر در پاسخ به این پرشش که آیا سختی کار برای کادر درمان این نوع بیمارستان ها در نظر گرفته شده، توضیح داد: بله سختی کار شامل کادر درمان بیمارستان اعصاب و روان می‌شود اگر کسی بخواهد پیش از موعد بازنشسته شود با توجه به شرایط افراد تصمیم‌گیری می‌شود. 

ضیاء یادآور شد: کادر درمان این بیمارستان به صورت شیفتی و نیروهای اداری با ۱۷۶ ساعت کار در ماه طبق قانون کار به مراجعان خدمات ارائه می‌دهند و حقوق آنها هم براساس تعرفه در نظر گرفته شده پرداخت می شود و امثال ضریب حقوق افزایش می‌یابد.

وی افزود: چون بیمارستان روانپزشکی تک تخصصی است، درآمد زیادی ندارد، در کل دنیا هزینه‌های این بیمارستان‌ها برابر یا کمتر از درآمد آنهاست که باید متولیان امر فکری به حال این بیمارستان‌ها کنند بخصوص به بیمارستان‌های بنیاد شهید به طور ویژه کمک های مالی کنند یا قراردادهایی که با سازمان‌های بیمه تکمیلی منعقد می‌کنند یک سطح بالاتر از دیگر قراردادها باشد تا با افزایش درآمدها هزینه‌ها جبران شود هر چند اقداماتی در این راستا انجام شده اما کافی نیست.

دکتر ضیاء خاطرنشان کرد: درآمد بیمارستان روانپزشکی صدر سال گذشته به نسبت سال‌های قبل به واسطه بیمه تکمیلی بهتر بود.

کادر درمان بیمارستان روانپزشکی صدر از خانواده جانبازان و شهدا هستند

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر در پاسخ به این پرسش که در زمان خستگی چگونه خود را آرام می‌کنید و چه برخوردی با جانبازان دارید، گفت: بیشتر کارمندان این بیمارستان از همین قشر یعنی فرزندان شهدا یا جانبازان هستند به همین دلیل مشکلات این بیماران را به خوبی درک می‌کنند و بیشتر به دنبال جنبه معنوی کار هستند. 

دکتر ضیاء افزود: کسی که کاری را انتخاب می‌کند همه جوانب را در نظر می‌گیرد، افرادی که در بیمارستان اعصاب و روان کار می‌کنند باید روحیه آنها با شغلشان متناسب باشد روانپزشکان، روانشناسان و مددکاران نیز با توجه به روحیه خود با آگاهی این مشاغل را انتخاب کردند و این افراد از کودکی رشد شخصیت را برای مواجه با این امور داشته اند و انعطاف پذیری و تاب آوری آنها بیش از دیگران است. برخی ها که از روحیات حساسی برخوردارند نمی‌توانند در این شغل دوام بیاورند. 

ضیاء بیان کرد: اگرچه بیماران با مشکلات اعصاب و روان حاد در این بیمارستان بستری می شوند و کادر درمان درگیر مشکلات آنها هستند اما کارمندان اینجا با جان و دل کار می کنند تا بهترین خدمات را به بیماران ارائه دهند.

خاطره از جانبازان اعصاب و روان 

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر گفت: ۱۰ سال قبل تا این حد تنوع دارو وجود نداشت که ما بتوانیم بیماری جانبازان را کنترل کنیم، بیمارستان بسیار شلوغ و جانبازان به دلیل مشکلات اعصاب با پرسنل درگیر می‌شدند یک بانو در اینجا کار می‌کرد و با اینکه در رشته روانشناسی تحصل نکرده بود آنقدر با جانبازان همدل بود و آنان را به آرامش دعوت می کرد که همه با او دوست می شدند و بعد از آن دیگر خجالت می‌کشید به ما پرخاش کنند، آنجا بود که متوجه شدم درس خواندن ربطی به همدلی ندارد و به درون افراد مرتبط می‌شود. 

دکتر ضیاء با بیان اینکه من هم زیاد به ملاقات بیماران در بخش می‌روم و حس رئیس و مروس بین ما وجود ندارد، افزود: جانبازان اعصاب و روان مظلوم‌ترین قشر جامعه هستند آنها تمام هستی خود را فدای جامعه کردند و باز هم از سوی جامعه و حتی خانواده خود مورد بی مهری قرار می‌گیرند.

ضرورت ایجاد سیستم جامعه‌نگر برای جانبازان 

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران باید یک سیستم جامعه‌نگر برای حمایت درمانی و غیردرمانی جانبازان راه اندازی کند، در این سیستم اصل کار به عهده مددکاران است مثلا از طریق تماس تلفنی آنها به بیماران یادآوری می‌کنند که داروهای خود را در زمان مشخص مصرف کنند یا مشکلات آنان را از نظر معیشتی بررسی وبرطرف می‌کنند. 

دکتر ضیاء تاکید کرد: تمام بیمارهای با استرس شعله‌ور می شود از طریق سیستم جامع نگر می‌توان استرس جانبازان را کاهش داد تا به وضعیت پایداری برسند.

توصیه به خانواده جانباز 

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر اذعان داشت: بسیاری از جانبازان علاوه بر اختلال پس از سانحه به بیماری‌های دیگری نیز قلب و عروق مبتلا هستند به خانواده ها توصیه می‌شود داروهای آنان را در موعد مقرر به آنها بدهند و به موقع به پزشک مراجعه کنند تا رابطه درمانی حفظ و آرامش در خانه ایجاد شود.

ضیاء ادامه داد: برخی خانواده‌ها دیگر حاضر به پذیرش جانبازان در خانه نیستند یا فرزندان آنها به خاطر مشکل اعصاب و روان پدران، تمایل ندارند آنها در مراسم عروسیشان شرکت کنند در حالی که بینش بسیاری از جانبازان نرمال و شنیدن این حرفا از سوی خانواده برای آنها بسیار سخت است.

رفتار با جانبازان اعصاب و روان از سوی جامعه 

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر گفت: افراد از وارد شدن به بیمارستان اعصاب و روان هراس دارند در صورتی که بیرون از بیمارستان آدم باید بیشتر بترسد چراکه این بیماران با دارو تحت کنترل هستند.

ضیاء، با بیان اینکه نوع نگاه به بیمارانی که مشکلات روحی و روانی دارند و جانبازان اعصاب و روان باید تغییر کند، اضافه کرد: در سال‌های قبل زمانی که فردی دچار مشکلات روحی و روانی می‌شد به خاطر اینکه به وی انگ دیوانگی نزنند، حاضر نبود برای درمان به پزشک مراجعه کنند اگرچه اکنون نگاه‌ها کمی تغییر کرده اما جا دارد در این زمینه بیشتر فرهنگ‌سازی شود و به بیمارانی که دچار مشکلات اینچنینی هستند مانند یک بیمار جسمی نگریسته شود.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات جسمی راحت تر از اختلالات روانی درمان می‌شود، خاطرنشان کرد: زمانی افراد دچار مشکلات اعصاب و روان می‌شوند که تعادل مواد موجود در مغز آنها به هم می خورد که باید همانند بیماری‌های جسمی از طریق دارو کنترل شود.  

دکتر ضیاء یادآور شد: در فیلم‌ها از اصطلاحات درستی استفاده نمی‌شود مثلا می گویند که مگه روانی هستی این فرهنگ باید تغییر کند فردی که دچار افسردگی شده مانند کسی که دست او شکسته باید درمان شود.

مردم می توانند به عیادت جانبازان اعصاب و روان بیایند

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر بیان کرد: مردم عاددی هم می‌توانند به عیادت جانبازان اعصاب و روان بیایند، قبل از شیوع بیماری کوئید ۱۹ ملاقات‌هایی از سوی خانواده‌ها، مسئولان، خیریه‌ها از جانبازان بستری در بیمارستان اعصاب و روان صورت می‌گرفت و مراسم‌هایی نیز برای نیمه شعبان یا به مناسبت سال نو در بیمارستان برگزار می‌شد اما اکنون ملاقات‌ها برای جلوگیری از ابتلاء جانباران به ویروس کرونا بسیار محدود شده است.

دکتر ضیاء توضیح داد: قبل از بستری جانبازان در بیمارستان از آنها تست پی سی آر گرفته می‌شود، در صورتی که تست آنها  منفی بود در بیمارستان به مدت سه هفته بستری می‌شوند.

وی افزود: پزشکان عمومی با حضور در بخش و مرتب بیماران را ویزیت می کنند، اگر فردی علائمی نظیر تب بالا داشته باشد و به کرونا مشکوک باشد سریع ایزوله و قرنطینه می‌شود، اگر حال عمومی وخیمی داشته باشد به بیمارستان دیگری اعزام می‌شود و اگر حال عمومی او زیاد بد نباشد و از لحاظ روانپزشکی شرایط خوبی داشته باشد با خانواده او تماس گرفته می‌شود تا او را به خانه ببرند.

ضیاء در خصوص تزریق واکسن به پرسنل و جانبازان اعصاب و روان نیز گفت: چون جانبازان اعصاب و روان حاد هستند در نوبت‌های اولیه به همه آنها واسکن تزریق شد، کادر درمان نیز واکسن کرونا را دریافت کردند.

وی با قدردانی از خیرانی که تاکنون کمک‌هایی در راستای معیشت جانبازان داشته‌اند، گفت: خیران از طریق مدیر بیمارستان و مددکاران می‌توانند به بیماران اعصاب و روان به صورت نقدی و غیرنقدی کمک کنند.

رئیس بیمارستان روانپزشکی صدر در خصوص تاثیر تحریم‌ها بر تامین تجهیزات و داروهای اعصاب و روان بیماران نیز گفت: چون بیمارستان تخصصی است به تجهیزات عمده ای نیاز نداریم، دستگاه شوک و تجهیزات اولیه از قبل در بیمارستان وجود داشت از نظر تامین دارو نیز مشکل خاصی وجود ندارد چراکه یکسری شرکت‌های داخلی نمونه داروهای خارجی را تولید می‌کنند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *